"Pamiętamy o kaszubskich twórcach" - z wizytą na bruskim cmentarzu.
AKTUALNOŚCI - 2019-10-26 19:42:17

W okresie przygotowań do Wszystkich Świętych, 24.10.2019 r., grupa uczniów ucząca się języka regionalnego kaszubskiego, jak i historii i kultury Kaszubów, wybrała się na bruski cmentarz parafialny.

Młodzież odwiedziła groby znanych twórców kaszubskich: Jana Karnowskiego z Czarnowa oraz Józefa Chełmowskiego z Brus Jaglii. Oprócz modlitwy, wspomnienia życiorysów, najważniejszych dzieł i chwili zadumy, uczniowie złożyli pamiątkowy wieniec oraz zapalili znicze. Swą postawą pełną refleksji udowodnili, że credo Jana Karnowskiego "Jô bëm leno chcôł, żebë Twòjã mòwã, co jã Pón Bóg dôł, nie przëkrëłë grobë..." jest wiecznie żywe. Uczniowie wraz z nauczycielem p. Justyną Górską zapalili również znicz pamięci ofiarom zbrodni hitlerowskich w latach 1939 - 1945.